WhatsApp

Alan Adı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alan Adı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir web sitesi kurmaya karar verdiğinizde ihtiyacınız olacak ilk şey sitenizin alan adı, yani domaindir. İnternet tarayıcılarına yazdığınız site adınıza web dilinde domain denir. Her ne kadar bir alan adı seçmek son derece basit gibi görünse de hiç de öyle değildir. İyi bir alan adı seçmek için belli hususlara dikkat etmeniz gerekir. Çünkü ziyaretçilerinizin sitenizi kolayca bulabilmesinin yollarından birisi alan adınızdır. Peki alan adı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler neler?

5 Maddede Alan Adı Belirlenin Püf Noktaları

Bir web sitesi kurmak istediğinizde karşınıza çıkan ilk sorun, alan adı seçmektir. Genelde istediğiniz alan adı dolu olur ve seçim yapmakta biraz zorlanırsınız. Fakat şu adımları takip ettiğinizde ihtiyacınız olan alan adı seçimini çok daha rahat, çok daha sağlıklı yapabilirsiniz:

1.       İlk olarak açacağınız sitenin konusunu belirleyin. Hangi sektörde faaliyet göstereceksiniz? Sektörün hangi alanına yoğunlaşacaksınız? Mesela web tasarım alanında hizmet vereceğiniz bir site yapmayı düşünüyorsanız ve arama motorlarında “web tasarım” kelimesiyle çıkmak istiyorsanız alan adınızın içinde web tasarım kelimelerinin geçmesi gerekir. Yaratıcı ve akıllıca davranmalı, aceleye getirmemelisiniz.

2.       Alan adınız sizin internetteki adınızdır. Bu yüzden alan adınızın kısa ve akılda kalıcı olması gerekir. Kullanıcılar yeniden sitenize girmek istediklerinde sitenizin adını rahatlıkla hatırlayabilsinler. Bunun yolu da alan adının kısa ve yaratıcı olmasıyla mümkündür. Kısa ve öz tutun. Mümkünse 10-15 karakter aralığında olsun.

3.       Alan adı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer husus sayılar ve tire işaretidir. Mümkün olduğunca sayılardan ve tire işaretinden uzak durun. Mesela 7cüce yerine yedicüce ismini kullanın. Çünkü rakamlı ifadeler kafa karıştırır. Arama gücü açısından da harfler rakamlardan daha güçlüdür. İlla tire (-) kullanacaksanız da bir tane kullanın.

4.       Alan adı tercihi yaparken mutlaka anahtar kelime analizleri yapın. Google arama trendlerini kullanarak seçeceğiniz alan adının ne kadar aranma hacmine sahip olduğunu görün. Google tahminlerinden faydalanın. Bu sayede ziyaretçi trafiğiniz artabilir.

5.       Uzantı seçine azami dikkat edin. alan adı uzantısını biraz daha açmakta fayda var.

Alan Adı Uzantısı Nasıl Olmalı?

Alan adı uzantısı, alan adlarınızın sonundaki “.com, .net, .org” tarzı uzantılardır. Bunların her birisinin kullanım yoğunluğu farklı olabilir. Özellikle ilk başta her alan adı, bir sektör için geliştirilmişti. Bu sayede bir web sitesine girdiğinizde alan adı uzantısından sitenin hangi sektörde hizmet verdiğini öğrenebiliyorduk. Fakat web sitelerinin sayısının artmasıyla birlikte alan adı uzantılarının sektörel bir önemi kalmamıştır.

Öncelikle teknik olarak hiçbir alan adının bir diğerine üstünlüğü ya da farklı yoktur. Sadece kullanım yoğunlukları farklı olduğu için akılda kalıcılıkları arasında detaylar mevcuttur. Bu bakımdan en çok kullanılan uzantı, “.com”dur. Eğer .com alan adı uzantısı seçtiğiniz alan adında boşsa rahatlıkla satın alabilirsiniz. Fakat belirlediğiniz alan adında .com dolu ise bu sefer tercihinizi “.net” ya da “.org” uzantılarından yana kullanabilirsiniz. Eğer projeniz sadece bir ülkeye, mesela Türkiye’ye yönelikse “.com.tr”, “.net.tr”, “.org.tr” şeklinde kullanabilirsiniz. Argeweb olarak alan adı seçiminde ve alan adı uzantısı tercihinde daima başarıya ulaştıracak çözümler sunuyoruz.