WhatsApp

İyi Bir Web Sitesi Nasıl Olmalı?

İyi Bir Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Bir hizmet ya da ürün pazarlamak çok önemlidir. Fakat müşterilerinizin karşısına çıkamadıktan, kendinizi onlara tanıtamadıktan sonra en iyi ürünü/hizmeti en uygun fiyata dahi satıyor olsanız bir anlam ifade etmez. Bu yüzden mutlaka iyi bir web sitesi ile tüm dünyaya neler yapabileceğinizi göstermeniz gerekir. Üstelik sadece web sitenizin olması da yetmez. Müşterilerinizin dikkatini çekecek, sayfanızda kalmalarını sağlayacak ve her ne sunuyorsanız satın almaya teşvik edecek detaylara sahip olmalısınız. Peki bütün bunları size sunacak iyi bir web sitesi nasıl olmalı? Detaylar yazımızın devamında…

Tasarım Detaylarında Yer Alması Gerekenler

İyi bir web sitesi başarılı bir web tasarımdan geçer. Çünkü web siteniz, sizin dijital dünyadaki kimliğinizdir. Eğer bir fiziki mağazanız varsa web siteniz onun internetteki halidir. Bu yüzden mutlaka profesyonel bir web tasarım hizmeti almalı, olması gereken bütün detayların sayfanızda bulunmasını sağlamalısınız. Bu kapsamda temel prensip olarak başarılı bir web sitesi tasarımının grafik tasarım açısından göze hoş gelmesi, kullanışlı olması ve ziyaretçileri memnun etmesi gerekir.

İyi bir web sitesi tasarımı ürünü ya da hizmeti anlaşılır kılmalıdır. Siteniz daha ziyaretçiniz girdiği anda amacını sunmalıdır. Bunun için web sitenizi tasarlayıp geliştirilirken ana sayfada pazarlama mesajınız 5 kelimeyi geçmeyecek şekilde yer verilmelidir. Daha orada bakan kişinin ne elde edeceği açıklanmalıdır.

İyi bir web tasarım ürünü ya da hizmeti kullanışlı kılmalıdır. Siteniz mutlaka ürününüzün/hizmetinizin ne kadar kullanışlı ne kadar faydalı ne kadar gerekli vb. olduğuna değinmelidir. Yani sadece bir ürün vitrini olmanın ötesinde potansiyel müşterinize anlatmalı, sevdirmeli ve ihtiyacı olduğuna ikna etmelidir.

İyi bir web tasarım, estetik açıdan cezbedici olmalıdır. Özellikle anasayfanın hususi hazırlanması, burada daha fazla kalmaya ziyaretçilerinizi ikna etmelidir. Düzenli bir yapıya sahip olmalı, ziyaretçileriniz için kolay onabilir olmalıdır.

Etkili Bir Web Sitesi Ana Sayfasında Bulunması Gerekenler 175

İyi bir web sitesi her yönüyle bir bütündür. Fakat anasayfanız diğerlerinden çok daha önemlidir. Çünkü ziyaretçileriniz sitenize ilk girdiklerinde anasayfa ile karşılaşırlar. Bunu, daha önce tanımadığınız bir kişi ile ilk karşılaşmaya benzetebilirsiniz… İlk intibaınız ilişkinizin geleceğini belirleyici olacaktır. Bunun için anasayfanızda şu unsurlar mutlaka yer almalıdır:

·        Logo: Sayfanız yüklenir yüklenmez ziyaretçilerinizin ilk karşılaşacağı yerde logonuz olmalı. Bir giriş sembolü olarak sayfanın sol üst ya da üst ortasına logonuz yerleştirilmelidir.

·        Başlık ve açıklama: Mutlaka markanızı ve firmanızı tanımlayan bir ballık bulunmalıdır. Onu destekleyecek 23* kelimelik bilgi olmalıdır. Bu ikisi sizin ne yaptığınızı ziyaretçinize açıklamalıdır.

·        Görseller: Logo ve başlığınızı tamamlayacak kaliteli bir görsel, markanızın prestijini arttırır. Bu, ürün ve hizmetlerinizi yansıtan bir görsel, ekibinize, çalışma alanınıza ait bir görsel olabilir. Bunun da yüksek çözünürlükte ve kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz.

·        Navigasyon: Gezinme Menüsü de diyebiliriz. Bu, ziyaretçilerinizin nerede olduklarını ve nereye gidebileceklerini gösterir. Logo ve başlığın hemen altı, sayfanın üst kısmı navigasyon için en ideal yerdir.

Argeweb olarak geliştirmiş olduğumuz web tasarım projelerimizde her detayı en ince ayrıntısına kadar ele alıyor, fonksiyonel, estetik ve kaliteli web sitelerini hizmetinize sunuyoruz.