WhatsApp

Web Sitemi Nasıl Güvenli Yaparım?

Web Sitemi Nasıl Güvenli Yaparım?

Web Sitemi Nasıl Güvenli Yaparım?

Web sitenizin güvenliği çok önemlidir. Bu yüzden Web sitemi nasıl güvenli yaparım sorusu her geçen gün daha fazla soruluyor. Arama motorlarında alan adlarının önünde bir kilit görüyorsunuz ve bu kilit, o sitenin güvenli olduğunu gösteriyor. Yani şifreli bir internet bağlantısındasınız. Eğer sizin sitenizde de bunun olmasını isterseniz ihtiyacınız olan SSL sertifikasıdır. Peki bu tam olarak ne anlama geliyor?

SSL Sertifikası Nedir?

SSL sertifikası, Secure Sockets Layer kelimelerinin kısaltmasıdır. Güvenli Giriş Katmanı anlamına gelir. Tür dijital güvenlik sertifikası olan SSL sertifikası, bir web sitesinde kullanıcı ile şifreli bağlantı sağlama, web sitesinin kimliğini doğrulama gibi güvenlik gereksinimlerini yerine getirir. SSL sertifikası ile, bir internet sitesi ile paylaşılan bilgilerin üçüncü şahısların eline geçmeden, sadece ilgili web sitesinin sunucularına ulaşmış olur.

SSL sertifikası ile kullanıcıların ad, adres, e-posta, telefon, kredi kartı bilgileri, banka bilgileri gibi kişisel bilgilerin üçüncü şahıslara geçmesi engellenir. Dolayısıyla SSL sertifikasının en önemli amacı, verilerin gizliliğini korumaktır. Ayrıca bazı SSL sertifikası türleri sertifika sağlayıcıları tarafından gerçekleştirilen kimlik doğrulamadan sonra verilmektedir. Bu yüzden de web sitesinin ve firmanın güvenilirliğini gösterir.

Güvenli bir web sitesini nasıl tanımlayabilirim?

Güvenli bir web sitesi şu unsurlar tarafından tanımlanabilir:

·         Bir URL https ile başlıyorsa,

·         Adres çubuğunda bir kilit işareti görülüyorsa,

·         Şifreli bağlantı hakkında ek bilgiler bulunuyorsa.

SSL Sertifikası Çeşitleri

Doğrulama ve kullanım alanlarına göre altı çeşit SSL sertifikası bulunuyor. Doğrulama alanlarına göre SSL sertifikası çeşitleri ve detayları şunlardır:

·         DV (Domain Validation) SSL: Bu sertifika, başvuru sahibinin domain kullanım hakkını kontrol eder ve n düşük maliyetli SSL sertifikası türüdür. İsteyen işletmeler, şirket belgesi göndermeksizin birkaç saatte DV SSL sahibi olabilirler. SSL sertifikası sağlayıcı tarafından şirket bilgileri kontrolü gerçekleştirilmez.

·         OV (Organizational Validation) SSL: Bu sertifika ile şirket bilgileri, sertifika sağlayan firmaca doğrulanır. Güvenlik kilidi simgesine tıklandığında onaylanmış şirket bilgileri görülebilir. Bu sertifikanın verilmesi için şirket bilgileri, alan adının şirkete ait olup olmadığı gibi detaylar alan adı ile kontrol edildikten sonra verilir. Verilmesi 2 günü bulabilir. Şirket bilgileri görünür olduğu için daha güvenlidir.

·         EV (Extended Validation) SSL: En güvenilir SSL sertifikası denilebilir. Sertifika sağlayıcı, başvuru sahibinin alan adı sahibi olduğunu doğruladıktan sonra ve şirketi detaylı olarak inceledikten sonra EV SSL verilir. Bu sertifikaya sahip bir site tarayıcıda kilit simgesinin yanında firma adı ile ve yeşil renkli olarak yer alır

Kullanım alanına göre SSL sertifikası türleri de üç tanedir:

·         Standart SSL: Bu sertifika, yalnızca tek bir domain için güvenlik doğrulaması sağlar.

·         Multi Domain SSL: Birden fazla alan adının tek bir sertifika ile doğrulanabilmesini sağlar. Üç alan adına kadar kullanılabilir. Ek alan adı satın alınması halinde ise domain sayısı 100’e çıkartılabilir.

·         Wildcard SSL: Bu SSL türü, kullanıldığı domain ile beraber tüm subdomainlerin de imzalanmasını sağlar. Kurulumu *.domain.com olarak yapılır. Sertifikalarında subdomain limiti bulunmaz.

SSL Sertifikasının Avantajları

SSL sertifikası avantajları birden çoktur:

1. SSL sertifikası ile web siteniz daha profesyonel bir görünüm kazanır. Kullanıcılar tarafından siteniz güvenli kabul edilir ve özellikle kredi kartı ile ödemelerde çevrimiçi işlemlerinizin güvenli hale gelmesini sağlar. Kurumsallığınız adına önemli bir reklam aracı olur.

2. SSL sertifikası kullanımının en temel nedeni, güvenliktir. Kullanıcının tarayıcısı ile SSL özellikli bir site arasında veri değiş tokuşu en son teknoloji şifreleme teknikleriyle korunur. İstenmeyen bir tarafın veriyi ele geçirmesi halinde bu şifreleme ile yararlı bilgiler okunamaz hale getirilir.

3. Google SSL sertifikası kullanan siteleri daha çok sever. Yani SSL sertifikası sahibi siteler arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır.

Argeweb olarak profesyonel ekibimizle birlikte sitelerinizin güvenliği için gerekli bütün desteği sunuyoruz.